Rejs morski na wodach pływowych różni się od zwykłego rejsu, np. na Bałtyku tym, że w portach i w pobliżu wybrzeża widoczne są znaczne wahania poziomu wody oraz prądy pływowe. Z tego powodu rejs musi być dobrze zaplanowany i przygotowany, a nawigowanie na pływach jest bardziej wymagające niż na innych akwenach.
Trasa naszego rejsu prowadzi przez Morze Irlandzkie i sąsiadujące z nim akweny. Wody te charakteryzują się:
- umiarkowanymi temperaturami powietrza i wody nawet latem
- wyraźna zmiennością pogody
- częstymi opadami i mgłami
- znacznym natężeniem ruchu statków i jednostek rybackich
- silnymi prądami pływowymi i dużymi skokami pływów
- sporymi dystansami między portami
Tak więc, żeglarze nawykli do ciepła i komfortu mórz południowych, mogą być zaskoczeni warunkami, jakie możemy napotkać w naszym rejsie. Jednak wody północne też mają swoich zwolenników. Jednak ci wszyscy, którzy lubią ciszę i spokój, unikają tabunów turystów na lądzie i zatłoczonych tysiącami jachtów marin, znajdą tu to, czego szukają.
Nasz rejs jest z jednej strony morską przygoda, a drugiej okazją poznania ciekawych miejsc, niekoniecznie rozsławionych w przewodnikach turystycznych. Życie w małych portach rybackich i przystaniach jachtowych Irlandii i zachodniej Anglii wygląda zupełnie inaczej niż na południu Europy. Piękne, surowe krajobrazy, średniowieczne zamki i ciekawe obiekty historyczne spotkać można niemal wszędzie. Nie ma za to wszędobylskich turystów z aparatami fotograficznymi.
Na jakim jachcie odbędzie się rejs?
Nasza wyprawa po wodach północnej Europy odbędzie się na jachcie Sifu of Avon. Jest to solidny, stalowy kecz (dwumasztowiec) zbudowany z myślą o dalekich wyprawach. Wyposażony jest we wszystko, co niezbędne do żeglowania po morzach i oceanach. Opis jachtu Sifu of Avon
Kto może wziąć udział w rejsie?
W zasadzie nie ma żadnych przeszkód, by na pokład naszego jachtu zaokrętował się każdy zainteresowany. Doświadczenie ani patent żeglarski nie są wymagane, ale z pewnością będą cennym atutem. Jednak ze względu na przewidzianą trasę i możliwość zdobycia stażu na wodach pływowych udział w naszym rejsie powinien przede wszystkim zainteresować:
- sterników morskich
- kapitanów jachtowych
- ambitnych żeglarzy, którzy lubią wyzwania
Jakie są atrakcje turystyczne rejsu?
Nasz rejs pływowy, to nie tylko „nawijanie mil”, ale także postoje w portach i zwiedzanie lokalnych atrakcji. Naszą morską przygodę rozpoczniemy w słynnym Dublinie. Przy okazji wizyty w stolicy Republiki Irlandii nie sposób nie wybrać się na wycieczkę szklakiem bohatera arcypowieści Jamesa Joysa Ulisses. Dalsza trasa zależeć będzie w dużej mierze od siły i kierunku wiatru, ale mamy duże szanse zawinąć:
- na wyspę Man
- Isle of Arran
Końcowym portem naszego rejsu będzie Glasgow. To stąd wyruszały zamorskie wyprawy angielskich kupców i kolonistów, a miejscowe stocznie budowały setki statków, w tym legendarne klipry.
Ile kosztuje rejs i co zawiera cena?
Koszt udziału w rejsie wynosi 1400 zł i obejmuje:
- miejsce na jachcie (koja)
- podstawowe szkolenie
- opiekę kapitana
Jakie są koszty dodatkowe?
Na początku rejsu cała załoga z wyjątkiem kapitana wnosi składkę do kasy jachtowej (po ok. 150 euro) na pokrycie kosztów:
- wyżywienia
- postoju w portach
- paliwa
Jak dolecieć na rejs (i z niego wrócić)?
Do Dublina i Glasgow najprościej oczywiście dostać się samolotem. Wszystkim żeglarzom poszukującym lotów polecamy popularną wyszukiwarkę:
Pomagamy także w znajdowaniu dogodnych połączeń.
Czy na rejsie można zdobyć staż na wodach pływowych?
Oczywiście, ponieważ nasz rejs odbędzie się na akwenie pływowym. Na zakończenie rejsu kapitan wystawia opinię załodze. Opinia z rejsu jest dokumentem potwierdzającym udział w rejsie i uzyskanie stażu. Zapraszamy wszystkich ubiegających się o patent kapitana jachtowego, ponieważ w tym rejsie wypływamy trochę godzin – w całości na pływach z zawinięciem do więcej niż dwóch portów.